Kaptanoğlu Denizciliğe Ait M/T Puli Korsan Saldırısı

Basın  ve Kamuoyuna Duyurulur;

Son dönemlerde, uluslararası önlemlerin alınması ile birlikte Somali kıyılarında deniz korsanlığı faaliyetlerinde büyük ölçüde azalma kaydedilmiştir. Ancak, özellikle Nijerya açıklarında, korsanlık faaliyetlerinin  gemilerin  kaçırılmasından daha ziyade  gemi personellerinin kaçırılmasına  dönüştüğü görülmektedir.

Kaptanoğlu Denizcilik’e ait Malta bayraklı 148 metre boyundaki M/T Puli adlı tankerin Nijerya açıklarında seyir halindeyken korsan saldırısına uğradığı haberini derin bir üzüntü ile almış bulunuyoruz.

Firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Kaptan, ikinci kaptan, üçüncü kaptan, Bas Makinist, Elektrik zabiti ve bir usta gemici olmak üzere altı mürettebatın korsanlar tarafından alıkonuldugu ve sağlık durumlarının iyi olduğu şeklindedir.

Tersan Denizcilik’in yaşadığı mağduriyetten sonra şimdi de  Kaptanoğlu Denizcilik’e ait gemi çalışanlarının kaçırılması olayları  hem işletmecileri hem de personel ve ailelerini mağdur etmektedir.

Korsanlık faaliyetinin gerçekleştiği bu ülkelerin korsanlık faaliyetlerini etkin bir şekilde önleyecek alt yapı yatırımını kısa sürede sağlamalarının ekonomik durumları da dikkate alındığında mümkün olmadığı düşünüldüğünde, bölgede çalışan gemilerde silahlı güvenlik bulundurulması şimdilik uygulanabilir bir önlem olarak görülmektedir. Bu konuda ivedilikle yasal bir çalışma yapılması büyük önem taşımaktadır. Gemi çalışanları ve ailelerinin yaşayacağı  mağduriyetlerin çözümüne yönelik olarak oluşturulacak bir fon maddi sıkıntıları bir nebze de olsa azaltacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde, ilgili STK ve kamu kurumlarının ivedilikle bir araya gelerek korsan faaliyetlerine karşı caydırıcılığı artıracak  kararları almaları, zor şartlarda çalışan gemi personelinin kendilerini daha güvende hissetmelerini ve güvenli şartlarda çalışma imkanını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yapılacak her türlü çalışmanın içerisinde yer alarak takipçisi olacağız.

Kaçırılan denizcilerin bir an evvel ailelerine kavuşması için  gerekli çalışmaların “gemi donatanı” ve yetkililer tarafindan yapılması hususundaki beklentilerimizi komuoyuna hassasiyetle duyururuz.

Kaptanoğlu ailesine, tüm denizcilerimize ve kıymetli ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

TMMOB
GEMI MAKINALARI ISLETME MUHENDISLERI ODASI
YONETIM KURULU

13 Nisan 2016 / gemimo.org