GEMIMO Olarak Manisa ve Tüm Türk Halkına Baş Sağlığı Dileriz

BASINA VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE; 

13.05.2014 tarihinde Soma’da gerçekleşen facia sonrası hayatını yitiren maden işçilerinin yakınlarına, Manisa ve tüm Türk halkına baş sağlığı diler, GEMIMO olarak acılarını paylaştığımızı bildirmek isteriz. 

Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir  işletmeye ait maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sebebiyle  meydana gelen elim kazada , şimdiye kadar 200 ü aşkın maden işçisi hayatını kaybetmiş, 100’ü aşkın işçi yaralanmış , madende kalan işçilerin sayisi henuz belirlenememis ve iscilerin akibeti hakkinda net bilgi  alinamamaktadır.

Soma’daki insanlık dramı Türkiye’deki genel dramın bir parçası olmakla birlikte yalan, dolan, kumpas, tezgah ve çok iyi kurgulanmış bir ilizyon olarak dramların burada bitmeyeceğini, daha nicelerini yaşama olasılığımızın çok yüksek olduğunu bize açıkça göstermektedir.

Öncelikle Türk halkını bu ilizyonun bir  parçası olmaktan kurtarmak gerekmektedir. Bu başarılamazsa daha nice insanlık dramlarının yaşanması kaçınılmaz olacaktır. 

Bu faciada da görüldüğü gibi kapitalizmin aşırı kar hırsı insan hayatını hiçe saymaktadır. İnsan hayatının önemsizleştirilip paranın öne çıktığı sistemlerde bu çok olağandır. Mevcut sistemin emniyetli hale getirilmesi ancak ilgili bilim kuruluşlarının ve odaların etkin hale getirilmesi ile mümkündür.

Kamu mallarini talan misyonuyla hareketle bir yandaş kuruluşa özelleştirme adiyla devir edilen Soma maden ocagin da 200 ü aşkin kişinin ölumüyle sonuçlanan üzücü kaza herkesin yüregini dağlamiştir

Bu özellestirmeye karşi çıkan Tmmob , dikkate alinmamistir.Özelleştirme sonrasi sorunlarin meclise taşinmasına iktidar tarafindan engel olunmuştur. İktidara bu kadar yakin bir işletmenin nasil denetleneceği kamuoyunca iyi bilinmektedir.

Eger meclis sorusturma önergesini kabul etseydi bu facia belki de oluşmazdi , dolayısıyla sorusturmaya "hayir" diyen milletvekillerinin vicdanlarida zehirlenmistir.sorumluluklarinin sorusturulmasi gerektiği inancındayız

Yetkililerin is kazalarini dogal karşilayip 150 yil onceki kazaları ornek vermesi esefle karşılıyoruz

Tmmob Gemimo olarak soruyoruz.İktidarlarin muhendislerle isbirligi yapmasi icin daha kaç  can gerekiyor ?

Bu bir kaza değildir diyor ,Yaşanılan ve yaşanması muhtel bu gibi elim olayların yaşanılmaması adına sessiz kalınmaması gerekliliğini özellikle vurguluyor ve bu yaşanılan vahşetin  sorumluları hakkında bir an önce yasal yolların açılmasını temenni ediyoruz.

Yaşanılan bu büyük acı nedeniyle tekrar tüm Türk halkı gibi  acısıyı yüreğimizde hissederek kaybettiğimiz emekçileri saygı ile anıyor, ailelerine başsağlığı, ocakta mahsur kalan emekçilerin bir an önce kurtarılmalarını ve yaralıların sağlığına kavuşmalarını ve bu gibi acıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

Maden kazası madencilerin kaderi olmamalı, vadesi gelmeden ölmek emekçilerin kaderi olmamalıdır.

Ocakların yanması için, ocaklar sönmemelidir. 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu 

14 Mayıs 2014 / gemimo.org