III. Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu

Türk denizcilik sektörünün çeşitli alanlarında çalışan kadınlar, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası tarafından 2016’dan bu yana düzenlenen ‘III. Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu’nda bir araya gelecekler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Türk denizcilik sektörünün çeşitli alanlarında çalışan kadınlar, bu yıl üçüncü kez düzenlecek olan “Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu”nda Ataşehir Grand Sheraton Hotel’de bir araya gelecekler.

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası tarafından 2016’dan bu yana her yıl geleneksel hale getirilen ve bu yıl da bir marka haline gelen “Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu” çatısı altında sektörün her alanından kadını bir araya getirecek eşsiz bir organizasyona imza atılması hedefleniyor.

FARK YARATAN ŞİRKETLERE ÖDÜLLER

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sempozyumda Türk denizcilik sektörüne hizmet veren gemi ve kara işletmelerinde en fazla kadın istihdam eden, kadınlara yönetici pozisyonu sağlayan, destekleyen ve kadınlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerine imza atan şirketlere özel ödüller verilmesi planlanıyor.

TMMOB GEMİMO tarafından hazırlanan istatistiki bir çalışma ile kadın istihdam politikası kriterlerine göre belirlenen ödüller bu yıl da sempozyumda sahiplerini bulacak.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN TEK VE EN BÜYÜK KADIN ORGANİZASYONU

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen sempozyum ve etkinliklerde toplamda 2 binden fazla sektör temsilcisinin katıldığı organizasyonda bu yıl yine ses getirecek ve başarılı isimlerin yer alacağı bir organizasyon hedefleniyor.

Bu yılın en önemli uluslararası ismi olarak Hindistan kıyılarında teknesi batan balıkçıları kurtararak üstün bir soğukkanlılık ve cesaret örneği gösteren ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından “Denizde Cesaret” ödülüne layık görülen Hindistan’ın ilk kadın tanker kaptanı Radhika Menon’un da çağrılı konuşmacı olarak sempozyumda yer alması bekleniyor.

IMO’NUN 2019 YILI TEMASI: DENİZDE KADIN

Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından da 2019 yılının temasının “Denizde Kadın” olarak belirlenmesi, Yakamoz Sempozyumu’nun uluslararası alanda da ne denli değerli olduğunu gösteriyor. Sempozyum ayrıca, Türk denizcilik sektöründeki kadınların dünyaya örnek olacak başarı hikayelerinin uluslararası alanda da ses getirmesi açısından oldukça önem arz ediyor.

18 Ocak 2019 / gemimo.org