23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!

Değerli Üyelerimiz, bu gün TBMM kuruluşunun 102. Kuruluş yıldönümü,

Dünya tarihinin en anlamlı ve masum kurtuluş savaşı: Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından verilmiş kurtuluş savaşıdır.

Yüzyılların yorgunluğu ile dağılmaktan helak olmuş, Sevr Antlaşması ile ordusu dahi dağıtılan, yurdumuzun her köşesi karış karış işgal edilerek esaret altına alınan yine Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemi ile “Türkiye Cumhuriyetini kuran millete Türk milleti denir”  tanımı ile tanımlanan Türk milletinin yeter artık diyerek kurtuluş ve bağımsızlığımın simgesi olan TBMM’ni 23 Nisan 1920 de kurarak. Halk egemenliğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Gücün tek kişide toplandığı saltanatta sisteminden alınarak halka aktarılmasını sağlayan bu anlamlı gün, Türk insanının üzerine adeta ağır kış koşullarından sonra gelen bahar enerjisi yaratan bu sistem yetişen yeni nesiller tarafından sürdürüleceği gerçeği ile çocuklara armağan edilmiştir.  yeni nesillerin fırsat eşitliği ile yetişerek geleceğe umutla bakmalarını sağlamıştır.  Yetişen nesiller, yanlış olduğuna inandıkları konuları değiştirebileceklerini bildikleri için umutsuzluğa ve çaresizliğe düşmeleri de önlenmiştir.

Halk egemenliğinden rahatsız olan kesimlerin düşmanlıkları daha ilk kurulduğu günden beri devam etmektedir. Onlar saltanat ve kraliyetçi bir yaklaşımla, belirli kişiler dışındakilerin düşünme ve düşüncelerini ifade etme özgürlüklerinin olmasını istememektedirler. Çünkü onlar hala saltanat peşindeler. Bu durum arttıkça, gençlerin gelecek umut ve heyecanları da azalmakta ve çöküntüye uğramaktadırlar.

 Oysa halk egemenliğinin teminatı olan TBMM si, insanlarımıza Ülkenin herhangi bir bölge veya kesiminden gelerek devletin en yüksek makamlarına gelebilmelerine olanak sağlamaktadır. Ve zaten sağlamıştır da

T.C Anayasası ile kurulmuş olan odamız ve üst birliğimiz TMMOB, T.C anayasasının temel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olup bu değerlere de sahip çıkmaktadır ve bundan sonra da sahip çıkacaktır.

23 Nisan çocuklarımızın ruhlarında ve yüzlerinde parlarken, biz çocuk olmasak da Cumhuriyet çocukları olarak da daima içimizde taşıyacağız.

KUTLU OLSUN VE SONSUZA KADAR VAR OLSUN!

 

A.Yaşar CANCA

Yönetim Kurulu Bşk.

 

22 Nisan 2022 / gemimo.org