“The 4th Global International Conference on Innovation in Marine Technology and the Future of Maritime Transportation – GMC’21”

BASIN DUYURUSU

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası, Strathclyde Universitesi, Costanta Denizcilik Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi öncülüğünde düzenlenen “The 4th Global International Conference on Innovation in Marine Technology and the Future of Maritime Transportation – GMC’21” 18-19 Kasım 2021 günlerinde çevrimiçi olarak düzenlenecektir. Deniz Ticaret Odası, Güven Kepçe, MedMarine, Sanmar ve Uzmar firmalarının değerli sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan GMC’21 uluslararası konferansının bu yılki ana temaları “Denizcilik sektöründe dekarbonizasyon” ve “"Pandeminin Denizcilik Eğitimi ve Deniz Taşımacılığına Etkileri"dir. 2 gün 24 ayrı oturumda gerçekleşecek olan konferans, 128 bildiri, 360 yazar ve 24 oturum başkanı içermektedir. Uluslararası konferansa, Bulgaristan, Kanada, Çin, Hırvatistan, İngiltere, Estonya, Finlandiya, Gürcistan, Yunanistan, Hong-Kong, Endonezya, İran, Japonya, Kenya, Kore, Malezya, Hollanda, Norveç, Filipinler, Polonya, Romanya, Rusya, İskoçya, Singapur, İspanya, İsveç, Amerika, Ukrayna gibi dünyanın dört bir yanından katılım sağlanacaktır.

Konferansta öne çıkan başlıklar aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

 

·         Deniz Taşımacılığı Yönetimi ve Teknolojileri

·         Denizcilikte İnsan Faktörü

·         Denizcilikte Yenilikçi Tasarım ve Buluşlar

·         Denizcilikte Siber Güvenlik

·         Denizcilikte Yeni Deniz Yakıtları ve Verimliliği

·         Gemi İnşa, Lojistik, Deniz Hukuku

·         Liman İşletmeciliği

·         Deniz Taşımacılığında Dijital Yaklaşımlar

 

Açılış moderatörlüğü Kpt. Seda Turhan tarafından yapılacak GMC’21 uluslararası konferansına IMO Genel Sekreteri Kitack Lim gibi denizcilik sektörünün en önemli isimlerinin yanı sıra aşağıdaki gibi 3 değerli ana konuşmacılar katılacaktır.

·       Prof. Dr. Dracos Vassalos, Strathclyde Universitesi

        “Deterministik Kurallardan Risk Temelli Kurallara Kadar Gemi Tasarımına Yolculuk”

·       Prof. Dr. Sezgin Bakırdere, Yıldız Teknik Üniversitesi

        “Bir Analitik Kimyagerin Gözünden Antarktika”

·       Dr. Gabriel Raıcu, Costanta Denizcilik Üniversitesi

        “Pandemi Sonrası Denizcilik Eğitimi Eğilimleri ve Paradigma Değişimi”

              

Ayrıca konferansta sunulan bildiriler arasında akademik kurul tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda, akademik olarak yayınlanmaya değer bulunan bildiriler tam metin olarak Journal of ETA Maritime Science (JEMS), Journal of Shipping and Trade, Journal of Maritime Transport and Logistics, CMU Annals, Journal of Marine and Life Sciences, Journal of Marine Technology and Environment dergilerinde yayınlanacaktır.

Bununla birlikte lisans öğrencileri için araştırma ve geliştirme proje yarışması düzenlenecektir. İlk üçe giren başarılı öğrencilere belirli miktarlarda para ödülü verilecektir.

               Konferans ile ilgili detaylı bilgiye, kongre web sayfası olan www.globalmaritimeconference.org adresinden ulaşılabilmektedir. Konferansa katılım için konferans web sitesindeki kayıt bölümünden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Denizcilik endüstrimizin değerli paydaşlarının kongremize yapacağı katılımlardan dolayı, akademik, kurumsal ve sponsorluk desteklerinden dolayı, düzenleme kurulu olarak şimdiden teşekkürlerimizi sunar, hayırlı, faydalı ve üretken bir kongre temennisi ile denizcilik kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Konferans Düzenleme Kurulu

 

11 Kasım 2021 / gemimo.org